Blog

Známe experimenty v psychológii – Potkan Pliny the Elder

Za najvýraznejšiu osobnosť behaviorálnej psychológie je považovaný B. F. Skinner, ktorý rozvíjal myšlienku učenia podmieňovaním – tj., že pomocou odmien sa bude žiadúce správanie vyskytovať častejšie a naopak pomocou trestov sa nežiadúce správanie z repertoáru jedinca vytratí. Skinner prišiel s odvážnou myšlienkou, že nielenže sa dá podporovať žiadúce správanie, ale že sa dá vytvoriť aj úplne nový vzorec správania. Aj taký, ktorý by sa v prírode sám od seba nevyskytol.

Pán Skinner veľmi rád pracoval so zvieratkami, známe sú jeho pokusy s potkanmi a aj jeden taký kurióznejší - s holubmi.

A práve tu vstupuje do hry potkan, ktorého Skinner pomenoval Pliny the Elder. Skinner sa na základe výskumu so šimpanzami, ktoré ľudia naučili používať mince na „nákup“ potravín, čo bolo považované za dôkaz, že šimpanzy vedia myslieť v symboloch, rozhodol, že rovnakú vec naučí aj potkana bez symbolického myslenia, len podmieňovaním. Skinner v rozhovore pre New York Times povedal: „Rozhodol som sa naučiť potkana míňať peniaze. Keďže s pokrovými žetónmi by sa (potkanovi) ťažko narábalo, zvolil som miesto nich sklenené guličky. Potkan mal uvoľniť guličku z poličky zatiahnutím retiazky, dvihnúť guličku, preniesť ju cez klietku a spustiť ju do trubičky (poznámka: týmto úkonom sa uvoľnila potrava). Samozrejme som nemohol očakávať, že sa takáto komplexná sekvencia vyskytne bez posilňovania. Musel som ju vykonštruovať krok za krokom pomocou progresívnej aproximácie (poznámka: tzv. tvarovanie, čiže postupné približovanie k cieľu), pričom krokom bolo želané správanie, ktoré potkan spravil a mohlo byť posilnené (odmenené).“ Ďalej v rozhovore dodal: „Pliny bol neohrabaný… ako kráčal cez klietku držiac sklenenú guličku, ale inak som nevidel rozdiel medzi ním a šimpanzom. Keď nebol veľmi hladný, tak príležitostne zatiahol retiazku a uvoľnil guličku, ktorú hneď neminul, aj keď pochybujem, že si robil zásobu.“

Keď sme spomínali tie holuby, vedeli ste, že Skinner naučil holuby pomocou operantného podmieňovania a tvarovania hrať ping-pong? Znie to neuveriteľne, ale je to tak :)) Samozrejme, nedržali ping-pongové rakety, ale správnym spôsobom si vedeli vymieňať medzi sebou loptičku tak, že to vyzeralo, akoby hrali ping-pong.

Na základe svojich experimentov, ktoré spôsobili rozruch tak vo vedeckej ako aj laickej verejnosti, si Skinner užil veľa chvály, ale aj kritiky. Ako sám ku sklonku života pripustil: „Ľudia mi ešte stále píšu, aby sa ma opýtali, či je pravda, že som svoju dcéru vychoval v klietke“ (pozn.: Skinner robil experimenty s potkanmi v klietkach, ktoré sú známe ako „Skinnerove skrinky“).

Zdroj:

https://www.nytimes.com/1990/08/20/obituaries/b-f-skinner-the-champion-of-behaviorism-is-dead-at-86.html

(PAULY, P.J., Controlling Life: Jacques Loeb & the Engineering Ideal in Biology)


Zoznam článkov

ZMENY CENNÍKA V ROKU 2019

ZMENY CENNÍKA V ROKU 2019

Máme pre Vás 2 správy - jednu dobrú a druhú menej dobrú. Tá menej dobrá je, že od 1.1.2019 pôjdu ceny za niektoré výkony hore. Tá dobrá je, že sa to nemusí týkať každého.

ZOBRAZIŤ VIAC


VIANOČNÝ BLOG O DARČEKOCH

VIANOČNÝ BLOG O DARČEKOCH

"Ten, kto nemá Vianoce vo svojom srdci, ich pod stromčekom nikdy nenájde." Krásna myšlienka z pera spisovateľa Roy. L. Smitha. Napovedá, že ak sú pre niekoho Vianoce len a čiste len o daroch, ľahko sa mu stane, že mu tak Vianoce ako aj samotné dary zovšednejú. Hovorí, že Vianoce v sebe nesú atmosféru, pocity, prítomnosť blízkych a vďaka tomu sú výnimočným obdobím v roku.

ZOBRAZIŤ VIAC


06.12.2018 - MIKULÁŠ U NÁS

06.12.2018 - MIKULÁŠ U NÁS

Ďakujem Mikuláš, za tie krásne chvíle, za darčeky od teba, za úsmevy milé. Stretneme sa o rok zas, príď Mikuláš medzi nás.

ZOBRAZIŤ VIAC


HUDBA A MOZOG

HUDBA A MOZOG

Zdá sa, že spojenie medzi hudbou a pocitmi bolo akceptované od… vždy. Už Platón hovoril o tom, že hudba hraná v rôznych tóninách vzbudí rôzne emócie. Väčšina z nás s týmto zrejme bude súhlasiť, veď napríklad aj akordy dur (major) sú považované za veselé a akordy mol (minor) sú považované za smutné alebo aj tempo - keď je rýchle skôr evokuje radosť a energiu než keď je pomalé. Hudba však má ďalšie dôležité možnosti využitia aj vo svete psychoterapie a to nielen pri posilňovaní emocionálneho well-beingu. Aké?

ZOBRAZIŤ VIAC


​Pacientka „Anna O“ a prvopočiatky psychoanalýzy

​Pacientka „Anna O“ a prvopočiatky psychoanalýzy

V dejinách vedy známa pod menom Anna O., vlastným menom Bertha Pappenheim, bola pacientkou známeho psychiatra Josepha Breuera, ktorá nevedomky dopomohla k obrovskému zlomu v histórii psychológie a psychiatrie. Jej prípad je kazuisticky opísaný v diele, ktoré Breuer napísal spoločne s Freudom pod názvom „Štúdie o hystérii“.

ZOBRAZIŤ VIAC


Známe experimenty v psychológii – Malý Albert

Známe experimenty v psychológii – Malý Albert

V dnešný deň v roku 1920 bol uverejnený článok o experimente, ktorý je dodnes známy pod názvom „Malý Albert“ (z anglického „Little Albert“). Experiment uskutočnil behaviorálny psychológ J.B. Watson a jeho študentka R. Rayner na dieťati, ktoré v článku pomenovali Albert B. Týmto pokusom dokázali funkčnosť podmieňovania aj u ľudí, nielen u zvierat, ako to dokázal vo svojom známom experimente na psoch I.P. Pavlov.

ZOBRAZIŤ VIAC


MEDZINÁRODNÝ DEŇ ĽAVÁKOV

MEDZINÁRODNÝ DEŇ ĽAVÁKOV

Všimli ste si, že chlapec na fotografii je ľavák?

ZOBRAZIŤ VIAC


HURÁ PRÁZDNINY!

HURÁ PRÁZDNINY!

Prvý prázdninový pondelok je tu a s ním sa nám pomaličky aj vyjasňuje počasie. Školákom, študentom, aj všetkým pracovníkom vzdelávacích inštitúcií prajeme krásne leto plné oddychu a príležitostí na zážitky a stretnutia s priateľmi!

ZOBRAZIŤ VIAC


Známe experimenty v psychológii – Potkan Pliny the Elder

Známe experimenty v psychológii – Potkan Pliny the Elder

Príbeh o tom, ako behaviorálny psychológ B. F. Skinner potkana platiť peniazmi naučil.

ZOBRAZIŤ VIAC


04.05.2018 - MEDZINÁRODNÝ DEŇ HASIČOV

04.05.2018 - MEDZINÁRODNÝ DEŇ HASIČOV

Tento deň bol vyhlásený po tom, čo v roku 1999 zahynulo 5 hasičov pri rozsiahlom zásahu pri mestečku Linton v Austrálii. Návrh na vyhlásenie tohto dňa prišiel od dobrovoľného hasiča JJ Edmondsona a pripadol na 4. mája práve preto, že patrónom hasičov je sv. Florián, ktorý má dnes meniny. Symbolom tohto dňa je červeno-modrá stužka, červená ako oheň a modrá ako voda. Ďakujeme všetkým hasičom za ich prácu a statočnosť!

ZOBRAZIŤ VIAC


21.03.2018 - SVETOVÝ DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU

21.03.2018 - SVETOVÝ DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU

V roku 1866 bolo prvýkrát popísané to, čo dnes poznáme pod označením Downov syndróm. Toto ochorenie dostalo názov podľa pána, ktorý ho vtedy popísal a volal sa John Langdon Down.

ZOBRAZIŤ VIAC


PERFEKCIONIZMUS AKO PROBLÉM

PERFEKCIONIZMUS AKO PROBLÉM

Perfekcionizmus si mylne zamieňame s motivovanosťou, úsilím a so stanovovaním si vysokých štandardov a cieľov (čo je samo o sebe v poriadku). Prečo mylne? Pretože perfekcionizmus nie je pozitívne motivované správanie, ale negatívny spôsob myslenia o sebe samom.

ZOBRAZIŤ VIAC