Blog

VIANOČNÝ BLOG O DARČEKOCH

"Ten, kto nemá Vianoce vo svojom srdci, ich pod stromčekom nikdy nenájde."

Krásna myšlienka z pera spisovateľa Roy. L. Smitha. Napovedá, že ak sú pre niekoho Vianoce len a čiste len o daroch, ľahko sa mu stane, že mu tak Vianoce ako aj samotné dary zovšednejú. Hovorí, že Vianoce v sebe nesú atmosféru, pocity, prítomnosť blízkych a vďaka tomu sú výnimočným obdobím v roku.

Hmotné dary, ktoré si navzájom dávame, by mali byť len doplnkom, ktorým si ozvláštnime chvíle s milovanými. Pozrime sa teda na pár zaujímavostí zo sveta psychológie, ktoré môžu aj vám uľahčiť stres spojený s nakupovaním darov, aby ste si z Vianoc neurobili nočnú moru v nákupných centrách.

Psychológie v nakupovaní darčekov je totiž strašne veľa. Na jednej strane sú myšlienky a pocity darcu, na druhej strane sú myšlienky a pocity príjemcu. A potom je tu otázka, čo si darca myslí, že si príjemca bude myslieť, keď otvorí darček a ešte, aby toho nebolo málo, čo si pri rozbalení darčeka myslí príjemca, že si darujúci myslel pri výbere. A potom sú tu popri myšlienkách ešte pocity. Je toho veľa, pozrime sa však na pár vedeckých faktov týkajúcich sa darčekov a obdarovania.

1. Čo by mal darček povedať o mne?

Sú dva základne prístupy k nákupu darčekov – prvý je orientovaný na príjemcu a druhý je orientovaný na darcu. Na príjemcu orientovaný prístup je napríklad: kúpim kamarátke knihu od jej obľúbeného autora, aj keď sa mne nepáči. Na darcu orientovaný prístup je: kúpim kamarátke knihu od môjho obľúbeného autora a budem dúfať, že sa jej bude páčiť. Štúdie ukazujú, že väčšina ľudí si myslí, že preferované sú na príjemcu orientované dary, ale reálne nás práve na darcu orientované dary spájajú a viažu bližšie. Prečo? Pretože dar, ktorý vystihuje darcu, hovorí, že darca odovzdáva nielen hmotný dar, ale aj kúsok seba, a to si obdarovaní veľmi vážia.

2. Koľko by som mal za darček minúť?

V skratke: extra sa tým netrápte. Toto je jedna z vecí, o ktorú sa viac zaujímajú darcovia, než príjemcovia darčeka. Darcovia veria, že čím drahší dar tým hodnotnejší bude pre príjemcu, čo však nie je pravda. Výskumy potvrdzujú, že to, ako si príjemcovia vážia darček nie je závislé od cenovky na darčeku a preto je kupovanie drahých darov bez hlbšieho pozadia alebo významu pre vzťah darca-príjemca samoúčelné.

3. Mal by som sa proste spýtať, čo ľudia chcú?

Napriek tomu, že súčasťou kupovania darov je moment prekvapenia (ktorý však docielime len ak trafíme „perfektný darček“, a povedzme si, to je vždy hop alebo trop), tak odpoveď na túto otázku je – áno. Výskumy ukazujú, že ľudia si najviac cenia dary, ktoré si vyžiadali ako tie, ktoré si nevyžiadali. Darcovi si často myslia, že príjemca sa rovnako poteší daru, ktorý si vyžiadal, ako prekvapeniu, ktoré si nevyžiadal. Príjemcovia to však vnímajú úplne inak a jednoznačne preferujú darčeky, ktoré si vyžiadali.

Tip naviac: Ak chcete dostať nejaký dar, je účinnejšie napísať alebo žiadať len 1 vec ako celý zoznam vecí, pretože ak napíšete zoznam, ľudia z neho ľahko uletia preč a nakoniec nemusíte dostať vôbec nič z toho čo ste chceli.

4. Je „okay“ darovať darovaný dar?

Nepísané spoločenské pravidlo hovorí, že dar sa nemá „posúvať“ ako dar pre niekoho ďalšieho. Ako to však naozaj je? Znovu sa tu objavuje výrazná asymetria vo vnímaní darcu a príjemcu, pričom príjemca tu ťahá za kratší koniec. Pretože zatiaľ čo darcovi to až tak nevadí, ak príjemca posunie dar ktorý od neho dostal niekomu inému, tak príjemcu ťaží pocit viny, až zrady. Samozrejme, u darcu pocity závisia aj od toho, ako osobný alebo emocionálne viazaný dar to bol, ale všeobecne sa zdá, že keď niekto dáva dar, akoby tým hovoril: „To je pre teba, rob s tým čo sa ti páči“. Naopak obdarovaný sa prijatím daru cíti zviazaný s tým, kto ho obdaroval a preto sa uňho objavujú tie pocity viny. Preto sa nebojte darovať dar, ktorý ste dostali, ale z nejakého dôvod vám nesadol alebo si myslíte, že niekto iný by sa z neho potešil viac. Je veľká pravdepodobnosť, že vás to ťaží viac než toho, kto vám darček dal.

Toľko pár psychologických postrehov k výmene hmotných darčekov a ako ich vnímame v pozícii darujúceho a v pozícii obdarovaného. Nezabúdajme však, že je dôležité hlavne si pestovať a starať sa o vzťahy ktoré máme, pretože dobrý a otvorený vzťah dokáže zniesť aj menej vhodné, aj menej finančne náročné, aj menej „prešpekulované“ a menej početné hmotné dary. A potom, čo z luxusného daru, keď pre nás nič neznamená?

Prajeme vám, aby vo vašich srdciach zavládli Vianoce, pretože bez toho nenájdete Vianoce ani pod stromčekom.


Zroj aj s odkazmi na niektoré výskumy: http://socialpsychonline.com/2015/12/psychology-of-gift-giving/Zoznam článkov

ZMENY CENNÍKA V ROKU 2019

ZMENY CENNÍKA V ROKU 2019

Máme pre Vás 2 správy - jednu dobrú a druhú menej dobrú. Tá menej dobrá je, že od 1.1.2019 pôjdu ceny za niektoré výkony hore. Tá dobrá je, že sa to nemusí týkať každého.

ZOBRAZIŤ VIAC


VIANOČNÝ BLOG O DARČEKOCH

VIANOČNÝ BLOG O DARČEKOCH

"Ten, kto nemá Vianoce vo svojom srdci, ich pod stromčekom nikdy nenájde." Krásna myšlienka z pera spisovateľa Roy. L. Smitha. Napovedá, že ak sú pre niekoho Vianoce len a čiste len o daroch, ľahko sa mu stane, že mu tak Vianoce ako aj samotné dary zovšednejú. Hovorí, že Vianoce v sebe nesú atmosféru, pocity, prítomnosť blízkych a vďaka tomu sú výnimočným obdobím v roku.

ZOBRAZIŤ VIAC


06.12.2018 - MIKULÁŠ U NÁS

06.12.2018 - MIKULÁŠ U NÁS

Ďakujem Mikuláš, za tie krásne chvíle, za darčeky od teba, za úsmevy milé. Stretneme sa o rok zas, príď Mikuláš medzi nás.

ZOBRAZIŤ VIAC


HUDBA A MOZOG

HUDBA A MOZOG

Zdá sa, že spojenie medzi hudbou a pocitmi bolo akceptované od… vždy. Už Platón hovoril o tom, že hudba hraná v rôznych tóninách vzbudí rôzne emócie. Väčšina z nás s týmto zrejme bude súhlasiť, veď napríklad aj akordy dur (major) sú považované za veselé a akordy mol (minor) sú považované za smutné alebo aj tempo - keď je rýchle skôr evokuje radosť a energiu než keď je pomalé. Hudba však má ďalšie dôležité možnosti využitia aj vo svete psychoterapie a to nielen pri posilňovaní emocionálneho well-beingu. Aké?

ZOBRAZIŤ VIAC


​Pacientka „Anna O“ a prvopočiatky psychoanalýzy

​Pacientka „Anna O“ a prvopočiatky psychoanalýzy

V dejinách vedy známa pod menom Anna O., vlastným menom Bertha Pappenheim, bola pacientkou známeho psychiatra Josepha Breuera, ktorá nevedomky dopomohla k obrovskému zlomu v histórii psychológie a psychiatrie. Jej prípad je kazuisticky opísaný v diele, ktoré Breuer napísal spoločne s Freudom pod názvom „Štúdie o hystérii“.

ZOBRAZIŤ VIAC


Známe experimenty v psychológii – Malý Albert

Známe experimenty v psychológii – Malý Albert

V dnešný deň v roku 1920 bol uverejnený článok o experimente, ktorý je dodnes známy pod názvom „Malý Albert“ (z anglického „Little Albert“). Experiment uskutočnil behaviorálny psychológ J.B. Watson a jeho študentka R. Rayner na dieťati, ktoré v článku pomenovali Albert B. Týmto pokusom dokázali funkčnosť podmieňovania aj u ľudí, nielen u zvierat, ako to dokázal vo svojom známom experimente na psoch I.P. Pavlov.

ZOBRAZIŤ VIAC


MEDZINÁRODNÝ DEŇ ĽAVÁKOV

MEDZINÁRODNÝ DEŇ ĽAVÁKOV

Všimli ste si, že chlapec na fotografii je ľavák?

ZOBRAZIŤ VIAC


HURÁ PRÁZDNINY!

HURÁ PRÁZDNINY!

Prvý prázdninový pondelok je tu a s ním sa nám pomaličky aj vyjasňuje počasie. Školákom, študentom, aj všetkým pracovníkom vzdelávacích inštitúcií prajeme krásne leto plné oddychu a príležitostí na zážitky a stretnutia s priateľmi!

ZOBRAZIŤ VIAC


Známe experimenty v psychológii – Potkan Pliny the Elder

Známe experimenty v psychológii – Potkan Pliny the Elder

Príbeh o tom, ako behaviorálny psychológ B. F. Skinner potkana platiť peniazmi naučil.

ZOBRAZIŤ VIAC


04.05.2018 - MEDZINÁRODNÝ DEŇ HASIČOV

04.05.2018 - MEDZINÁRODNÝ DEŇ HASIČOV

Tento deň bol vyhlásený po tom, čo v roku 1999 zahynulo 5 hasičov pri rozsiahlom zásahu pri mestečku Linton v Austrálii. Návrh na vyhlásenie tohto dňa prišiel od dobrovoľného hasiča JJ Edmondsona a pripadol na 4. mája práve preto, že patrónom hasičov je sv. Florián, ktorý má dnes meniny. Symbolom tohto dňa je červeno-modrá stužka, červená ako oheň a modrá ako voda. Ďakujeme všetkým hasičom za ich prácu a statočnosť!

ZOBRAZIŤ VIAC


21.03.2018 - SVETOVÝ DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU

21.03.2018 - SVETOVÝ DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU

V roku 1866 bolo prvýkrát popísané to, čo dnes poznáme pod označením Downov syndróm. Toto ochorenie dostalo názov podľa pána, ktorý ho vtedy popísal a volal sa John Langdon Down.

ZOBRAZIŤ VIAC


PERFEKCIONIZMUS AKO PROBLÉM

PERFEKCIONIZMUS AKO PROBLÉM

Perfekcionizmus si mylne zamieňame s motivovanosťou, úsilím a so stanovovaním si vysokých štandardov a cieľov (čo je samo o sebe v poriadku). Prečo mylne? Pretože perfekcionizmus nie je pozitívne motivované správanie, ale negatívny spôsob myslenia o sebe samom.

ZOBRAZIŤ VIAC